Dysfunkce pánevního dna
Fyzioterapie u dysfunkcí pánevního dna

Mezi dysfunkce pánevního dna patří inkontinence. Nejčastější je známa jako stresová, která se objevuje únikem moči například během kašlání, kýchání, smíchu nebo vykonávání těžší fyzické práce. Problém je způsobován především neschopností svalů pánevního dna stáhnout se dostatečně rychle a silně. Během terapie se seznámíte se všemi vrstvami pánevního dna, které se naučíte nejen vnímat, ale i používat při cvičení a postupně i při běžných denních činnostech. Naučíte se svaly pánevního dna zapojit i relaxovat, protože jenom tak může sval správně a dobře pracovat.
Jak dlouho terapie inkontinence trva?Terapie stresové inkontinence je poměrně rychlá. Obvykle stačí dvě, případně tři návštěvy u fyzioterapeutky a dbát jejich pokynů. Ale samozřejmě terapie je řešena individuálně dle potřeb klienta. Poctivým každodenním cvičením se problémů můžete zbavit do dvou, maximálně čtyř měsíců.

Základním vyšetřením je diagnostika per vaginam/per rectum, při němž fyzioterapeutka vyhodnocuje funkci svalů pánevního dna přes pochvu/konečník a na základě povelů, které dává, vnímá, zda dochází k aktivaci a vtažení svalů pánevního dna nebo k jejich relaxaci. Výsledky pak zapíše do speciálního protokolu, následně navrhne terapeutický plán a doporučí léčebné pomůcky. Úvodní terapie trvá hodinu, poté přichází na půlhodinové terapie dle individuální potřeby. V případě zájmu si lze zakoupit další terapie. Po dvou měsících se provádí výstupní terapie, kde se opět vyšetří svaly pánevního dna a vyhodnotí se jejich aktivace. Terapie zahrnuje i využití Přístroje Gymna Myo 200, který je určený ke cvičení pánevního dna se zpětnou vazbou – myofeedback. Díky myofeedbacku získává pacient lepší kontrolu nad svým cvičením a má tak větší povědomí o fungování svalů pánevního dna. Pokud je indikována dle vyšetření k terapii elekrostimulace, je nezbytné zakoupit na recepci příslušnou sondu.

Jaké pomůcky vyžít? Od elektrické stimulace, kdy je síla svalů pánevního dna nulová, přes edukátory, které pomáhají uvědomit si kontrakce, tedy vtažení pánevních svalů dovnitř do pánve, až po nácvik relaxace. Pro kondiční trénink využíváme i vaginální závaží. Trénujeme tak dlouho, než zvládneme plně vtáhnout svaly pánevního dna při každém zakašlání, kýchnutí, smrkání nebo i při běhu. Veškeré pomůcky je možno zakoupit nebo pronajmout přímo v ambulanci.